jumpcc

Představení Jakuba Haška, alias Háši

17. 12. 2019

foto

Ahoj,

jmenuji se Jakub Hašek, ale spíš mě můžete znát pod přezdívkou „Hasha“ [Háša]. Než jsem začal naplno s parkourem, od mala jsem pořád někde lezl a skákal. Pocházím z malé vesničky u zámku Konopiště, která se jmenuje Václavice. Jelikož tam nebylo moc na výběr, od mala jsem hrál fotbal. Zřejmě mi to docela šlo, jelikož mám doma 5 trofejí za nejlepšího brankáře z turnajů. Ale už teď, když to píšu, mi dochází, že jsem byl ten jeden vzadu, co na sebe bere rád zodpovědnost a nebojí se prásknout sebou o zem pro dobro věci. Jenže pak mě začalo demotivovat, když neměl stejné odhodlání zbytek týmu a tehdy přišel zlom. Začal jsem toužit po samostatnosti, kde se člověk nemá na koho vymlouvat a ve chvíli, kdy jsem uviděl ve svých 18 letech na Youtube video “Russian climber“ od Olega Vorslava, jsem měl jasno. Avšak cesta nebyla snadná.

-> K parkouru jsem se poprvé dostal v roce 2009, neměl jsem však s kým trénovat a bylo to spíš takové blbnutí. O dva roky později jsem se seznámil s partou kluků, co již nějaký čas trénovali a měl jsem jasno, že chci trénovat kdykoli a kdekoli. 

->V roce 2012 jsem se díky parkouru poprvé dostal k filmu jako kaskadér. Můžete mě vidět v druhé sérii českého seriálu Expozitura Atentát ve 4.dílu, kde utíkám z okna po střeše a nakonec jsem sražen autem a zatčen.

-> Od roku 2014 jsem začal závodit a rozhodl jsem se, že bych chtěl své zkušenosti předávat dál, tak jsem začal trénovat nováčky a pořádat své první workshopy, na kterých jsem měl mezi hosty například „Taryho“ a „Vovu“. 

-> V roce 2015 jsem jako první Čech skočil, parkouristy po celém světě uznávaný skok, kterému se přezdívá „Manpower gap“, na kterém trénoval slavný David Belle a je možné ho vidět ve filmu Okrsek 13, čímž jsem si získal uznání na naší scéně. Následně jsem si udělal trenérský kurz 3.třídy se zaměřením na parkour od Sokola a měl jasno, že jsem v tom až po uši. 

-> V roce 2016 jsem skončil na 3. místě na mistrovství ČR v parkouru. Pak přišlo peklo. Začalo to zlomeninou obou předloktních kostí při tréninku a následovala další zlomenina jedné ze dvou předešlých kostí. Ve chvíli, kdy jsem myslel, že už bude klid, zlomil jsem si kotník a přetrhal vazy na pravé noze takovým způsobem, že jsem podruhé v životě slyšel „Budeš rád, když budeš chodit, se sportem se rozluč”. Tohle období trvalo celé dva roky. 

->V roce 2017 – 2018 jsem se dvakrát pokoušel kvalifikovat na Red Bull Art of Motion pořádaném na Santorini Bohužel jeden rok se zlomenou jednou kostí v předloktí a další rok po zlomenině kotníku, neúspěšně. V roce 2017 jsem získal 3. místo ve speed runu na sérii českých závodů Blend 42 Vodka Cup. Na konci roku 2018 jsem si zahrál, zatím pro mě, v  největším filmu Resistance, který vyjde v roce 2020. Zde jsem zaskakoval za oba hlavní hrdiny v kaskadérských scénách, jedním z nich byl i Jesse Eisenberg, známý světový herec.

->Poté tu máme rok 2019, na jehož počátku jsem již byl ve formě jako dřív. V polovině června 2019 jsem úspěšně dokončil nelehké trenérské zkoušky na instruktora parkouru, opět od Sokola, zaštítěné MŠMT, opravňující mě k podnikání v oboru vedení lekcí nejen parkouru ale celkově pohybových aktivit. Zároveň jsem byl také rozhodčím na nejuznávanější parkourové soutěži u nás v kategorii „STYLE Contest“ a účastnil jsem se již po 4. českého poháru ve skocích do vody z výšky 12-16 metrů a houpačce  ve výšce 5 metrů pod názvem HighJump, už 20 let pořádaného v Hříměždicích.

->Rok 2020, který nám nezačal úplně slavně pro všechny, co si budeme povídat. Každopádně závody, na které jsem se připravoval, zrušili. Přibyla práce a tak jsem se soustředil pouze na českou kvalifikaci na World Chase Tag (WCT), což je takové „hraní na babu mezi překážkami“ a tu se mi povedlo nějakým zázrakem vyhrát. Takže motivace jako za mlada a teď se uvidí co bude dál.

Kromě parkouru se dlouhodobě zabývám také trickingem, trampolínami, cliffdivingem, snowboardingem, skateboardingem, jízdou na kole, motorce, jetsurfu a vlastně vším, co jede a dají se s tím dělat salta. Jo a tohle všechno dělám nejraději s přáteli. Jsem i ve svém věku takové neposedné dítě, tak to doma nemějte těm svým za zlé, není lehké objevovat svět a ten není zrovna malý, že?

Můj Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/daffi99/videos

Můj Facebook: https://www.facebook.com/jakub.hasek.9

Můj Instagram: https://www.instagram.com/hashapk/